top of page

אנדוקרינולוגיה

מדידה כמותית של PTHrP בדם

פפטיד רמת PTHrP מיוצר על ידי מספר סוגי סרטן, תוך שהוא מחקה חלקית את פעולת ההורמון PTH, וגורם לסיבוכי היפרקלצמיה של ממאירויות שונות. הבדיקה נועדה לאבחון מטופלים החשודים לתרחיש של היפר-קלצמיה של ממאירויות, או אבחון של מטופלים עם היפר-קלצמיה מסיבה לא ידועה. רמת PTHrP יכולה לשמש גם לניטור יעילות הטיפול האנטי-סרטני.

בדיקות/אנליטים כלולים:

PTH-Related Peptide
 

קישור לבדיקה באתר Mayo

PTHRP - Parathyroid Hormone-Related Peptide, Plasma

מדידה ברגישות גבוהה של תירוגלובולין בדם

תירוגלובולין (thyroglobulin) הוא גליקופרוטאין הנוצר ומנוצל באופן בלעדי בתאים הפוליקולאריים בבלוטת התריס, ומשמש בעיקר ליצירת שני הורמוני הבלוטה T3 ו-T4. ערכים גבוהים או נמוכים יכולים להעיד על תסמונות אנדוקריניות שונות.
 

בדיקות/אנליטים כלולים:

Thyroglobulin, Mass Spec

קישור לבדיקה באתר Mayo

TGMS - Thyroglobulin Mass Spectrometry, Serum

מדידה כמותית של גלוקגון בדם

גלוקגון נוצר בתאי α שבאיי לנגרהנס בלבלב. פעולתו הפוכה מזו של אינסולין. כאשר רמת הסוכר בדם פוחתת מתחת לתחום הנורמה, גלוקגון יופרש לצורך פירוק מאגר הסוכר (גליקוגן) על מנת שהגוף יוכל לקבל את מנת האנרגיה הדרושה לו. מדידת גלוקגון נעשית לצורך אבחון היפוגליקמיה לא מוסברת, איבוד משקל בלתי מוסבר, מצבים של סוכרת מתונה, ופריחה עורית אופיינית הידועה כ-necrolytic migratory erythema. מדידת גלוקגון תתבצע כאשר יש חשד למצבים סרטניים נדירים כמו NEM, או לשאת בבלוטת הלבלב מסוג Glucagonoma המפרישה עודף של הורמון זה ומגבירה משמעותית את רמת הגלוקוז בדם. גם במקרים של סוכרת מסוג 2 על רקע עמידות לאינסולין יש ייצור מוגבר של גלוקגון, שרמתו יכולה לסייע בטיפול.

בדיקות/אנליטים כלולים:

Glucagon

קישור לבדיקה באתר Mayo

GLP - Glucagon, Plasma

מדידה כמותית של Vasoactive Intestinal Polypeptide בדם

הפפטידVasoactive intestinal polypeptide VIP)‏) מופרש משאת בלבלב, שאינה ממקור תאי וגורם לויפומה(WDHA) סינדרום הכולל שלשולים, היפוקלמיה ואכלורהידריה (חוסר חומצת מלח).

בדיקות/אנליטים כלולים:
Vasoactive Intestinal Polypeptide
 

קישור לבדיקה באתר Mayo

VIP - Vasoactive Intestinal Polypeptide, Plasma

מדידה כמותית של Pancreatic Polypeptide בדם

פוליפפטיד לבלבי Pancreatic polypeptide מופרש מהלבלב כתגובה להיפוגליקמיה, עיכול מזון או אכילה מדומה (לעיסת מזון ללא בליעה). תפקידו של הפפטיד אינו ברור. רמתו עולה על רקע גידולי לבלב או סוכרת.

בדיקות/אנליטים כלולים:

Pancreatic Polypeptide
 

קישור לבדיקה באתר Mayo

HPP - Pancreatic Polypeptide, Plasma

נוכחות גלוקוקורטיקואידים סינטטיים בשתן

גלוקוקורטיקואידים סינטטיים נמצאים בשימוש נרחב בתרופות נוגדות דלקת ותרופות מדכאות חיסון. מטופלים שמקבלים סוג זה של סטרואידים עלולים לפתח מאפיינים קליניים של תסמונת קושינג (Cushing) עם רמות נמוכות של קורטיזול וסימנים לדיכוי הציר היפותלמוס – היפופיזה – אדרנל. 

בדיקות/אנליטים כלולים:

Synthetic Glucocorticoid Screen, Urine

קישור לבדיקה באתר Mayo

SGSU - Synthetic Glucocorticoid Screen, Urine

אלקטרופורזה של חלבונים קושרי תירוקסין בדם

באופן נורמלי, 99.5 אחוזים מהתירוקסין בגוף, קשור לחלבונים קושרי תירוקסין, פרה-אלבומין או אלבומין. חוסרים או שינויים בחלבונים אלו עלולים להשפיע על בדיקות לאבחון תפקודי בלוטת התריס. הפרעות שכאלו יכולות להתגלות בבדיקת אלקטרופורזה.
 

בדיקות/אנליטים כלולים:
Thyroxine-Binding Protein Electrophoresis

קישור לבדיקה באתר Mayo

T4BPE - Thyroxine-Binding Protein Electrophoresis, Serum

מדידה כמותית של קופפטין בדם

ההורמון AVP או arginine vasopressin שידוע גם כ-ADH או הורמון אנטי-דיורטי, הוא אחד ההורמונים החשובים בהמוסטזיס הקרדיו-וסקולארי. יחד עם זאת מדידה כמותית שלו היא בלתי אפשרית עקב חוסר יציבות וזמן מחצית חיים קצר ביותר.
קופפטין, הידוע גם כ-AVP-associated glycopeptide הוא הפרקורסור (חלבון מקדים) של AVP שניתן למדוד בצורה מדוייקת וערכיו יכולים לעזור לאבחן במצבים פאתו-פיזיולוגיים בהם מעורב AVP, כגון SIADH, כמו גם אי-ספיקת לב ותסמונת כלילית.

בדיקות/אנליטים כלולים:

Copeptin proAVP

קישור לבדיקה באתר Mayo

CPAVP - Copeptin proAVP, Plasma

מדידה כמותית של לפטין בדם

לפטין הוא הורמון חלבוני המיוצר בתאי שומן וברקמות שומניות, משם עובר במחזור הדם דרך מחסום דם-מוח (BBB). ההורמון ממלא תפקיד מרכזי בוויסות צריכת אנרגיה על ידי ויסות התיאבון וחילוף חומרים. בנוסף הלפטין פועל גם כמתווך פרקריני. הורמון הלפטין משפיע על תהליכים מטבוליים רבים בגוף בניהם הפרשת אינסולין וליפוליזה, מערכת הרבייה, מערכת הדחק, ונמצא בקשר הדוק עם הציר היפותלמוס-היפופיזה-אדרנל.

בדיקות/אנליטים כלולים:

Leptin

קישור לבדיקה באתר Mayo

FLEP - Leptin

מדידה כמותית של IR-GH-RH

ההורמון Growth Hormone Releasing Hormone מיוצר בהיפותלמוס. הוא משמש כנוירוהורמון המבקר את הפרשת הורמון הגדילה מההיפופיזה. ניתן למצוא את ההורמון בתאי לבלב ובסוגים מסוימים של סרטן.
 

בדיקות/אנליטים כלולים:

Growth Hormone Releasing Hormone

קישור לבדיקה באתר Mayo

FIRGH - Growth Hormone-Releasing Hormone (IR-GH-RH) (Immunoreactive GH-RH)

bottom of page